29. ročník DÁLKOVÉHO POCHODU ODBOJEM A KRÁSAMI ... a zároveň 12. ročník POCHODU "PADESÁTKA"


odkaz na >> další informace k Padesátce 2003 - BONUS <<

Datum konání:
  10.5.2003

Pořadatel:
  Organizační výbor

Popis:
  Sraz účastníků byl na náměstí Antonína Chittussiho v Ronově nad Doubravou (v autobusové čekárně), start byl tamtéž přesně v 8:00 hodin. Cíl byl v Ronově nad Doubravou (Restaurant Minařík). Odměnou byl Pamětní list a nádherné zážitky. Občerstvení bylo připraveno mezi Bučovicemi a Heřmanicemi.

  Trasy: pouze jedna pěší, hrubým odhadem 40 km

  Přesný popis trasy:
Ronov nad Doubravou - Biskupice - po polní cestě až k Žlebské oboře a dále proti proudu Doubravky (Hostačovky) - Kamenné Mosty - proti proudu Doubravky - vrch Hradec (není v mapě označený), na kterém bývalo keltské hradiště - Heřmanice - po polní cestě - Pařížovská přehrada - obec Pařížov - po žluté až pod Třemošnici, zde se ze značky odpojíme a dále po proudu řeky Doubravy - Mladotice - po proudu Doubravy až ke štůle (ve skále vytesaný tunel, kterým protéká mlýnský náhon) - po mostě přes náhon cestičkou k silnici - po silnici - návrat do Ronova nad Doubravou

  Epilog převzatý z technických pokynů:
Jistě jste si po přečtení trasy pochodu všimli, že letos skoro celou cestu půjdeme mimo značené turistické trasy. To je záměr Organizačního výboru, abychom na vlastní kůži poznali, jakou nelehkou úlohu na sebe brala "označovací družstva" Klubu českých turistů, když vybírala a značila turistické trasy. Tato družstva se ne všude setkávala s pochopením a vstřícností místních starousedlíků, my budeme doufat, že se nám podobné problémy vyhnou. Až se tedy budeme prodírat mnohde až panenskou přírodou, nezapomeňme se na chvilku zastavit a vzpomenout na nadšence, kteří položili pevné základy naší turistiky. Čest jejich památce!

Zajímavosti:
Letošní ročník Padesátky nebyl pouze monotematický, jak tomu bylo u předchozích ročníků, ale byl zaměřen hned několika směry. V průběhu pochodu jsme se dozvěděli mnoho zajímavých informací, které pro nás byly určitě přínosem. Jedním z letošním témat byla historie Klubu českých turistů a s tím spojená historie turistického značení. Vždyť také letos KČT slaví významné historické jubileum. Je to již 115 let co byl Klub českých turistů založen.
Dozvěděli jsme se o chovu bílých jelenů ve Žlebské oboře, ale neměli jsme to štěstí je vidět. Seznámili jsme se s historií měst, obcí a osad, přes které jsme procházeli nebo je jen míjeli.
Posledním velkým tématem byla řeka Doubrava. Udělali jsme si jasno v tom, jestli se tato řeka jmenuje Doubrava nebo Doubravka. Svým způsobem je obojí správně, pro vysvětlení si přečtěte následující text:
  Místní lidé téhle krásné řece vždycky říkali Doubravka. I některé starší záznamy ji tak nazývají. Je to asi důvěrnější. A příhodnější. Doubravka opravdu není žádný veletok. Není to Doubrava lemovaná duby. Je to Doubravka schovaná v olších. Doubravka je prý nejkrásnější od Bílku až někam k Jeřišnu. Kolem Pařížova je řeka už trochu fádní, teče pomalu a klidně. Snad jen přehrada ji ozvláštňuje. Je malá a útulná. Ta přehrada. A má starodávnou kamennou hráz. Tam už je asi řeka Doubravou.
Na závěr jsme se u Pařížovské přehrady zastavili a vyslechli si technické, ale i jiné zajímavé informace o tomto vodohospodářském díle.
Všechny informace o místech kudy procházela (nebo skoro porcházela) Padesátka 2003 naleznete v tomto odkazu: Padsátka 2003 - BONUS.

Obrázky:

Pamětní list

Pamětní list


Večerní předstartovní "brífink" na zahrádce restaurantu Minařík Tak jakou trasu pro nás Organizační výbor letos připravil ... ? Ještě společné foto a vyrážíme !!!

Večerní předstartovní "brífink" na zahrádce restaurantu Minařík

Tak jakou trasu pro nás Organizační výbor letos připravil ... ?

Ještě společné foto a vyrážíme !!!


Mokrá tráva a bahno ... zatím nic moc Ta tráva byla fakt hodně mokrá (kdesi za Biskupicemi) Po překonání nejhoršího úseku přijde svačinka vhod

Mokrá tráva a bahno ... zatím nic moc

Ta tráva byla fakt hodně mokrá (kdesi za Biskupicemi)

Po překonání nejhoršího úseku přijde svačinka vhod


Směle vyrážíme vstříc novým zážitkům Pampelišková louka před Kamennými mosty Stačí jeden chybný krok a ...

Směle vyrážíme vstříc novým zážitkům

Pampelišková louka před Kamennými mosty

Stačí jeden chybný krok a ...


Konečně jsme dorazili do Kamenných mostů Starý kamenný most v Kamenných mostech Vrch Hradec - zde bývalo keltské hradiště

Konečně jsme dorazili do Kamenných mostů

Starý kamenný most v Kamenných mostech

Vrch Hradec - zde bývalo keltské hradiště


Společné foto na Hradci Tehdy ještě přátelé, dnes již manželé Někdo se prostě nechce nechat vyfotit

Společné foto na Hradci

Tehdy ještě přátelé, dnes již manželé

Někdo se prostě nechce nechat vyfotit


Přejde ten potok nebo se mu to smekne? Louka před Bučovicemi, v pozadí Železné hory Hurá !!! Dorazil občerstvovací tým

Přejde ten potok nebo se mu to smekne?

Louka před Bučovicemi, v pozadí Železné hory

Hurá !!! Dorazil občerstvovací tým


Kafíčko, tatranky - to vždycky přijde vhod Starý jez na Doubravě pod Pařížovskou přehradou A jdeme dál - cíl už se pomaloučku, polehoučku blíží

Kafíčko, tatranky - to vždycky přijde vhod

Starý jez na Doubravě pod Pařížovskou přehradou

A jdeme dál - cíl už se pomaloučku, polehoučku blíží


Menší horolezecký výstup v údolí Doubravy Obrázek skoro jako z jihoamerického pralesa Konečně v cíli - poslední společné foto na zahrádce restaurantu Minařík

Menší horolezecký výstup v údolí Doubravy

Obrázek skoro jako z jihoamerického pralesa

Konečně v cíli - poslední společné foto na zahrádce restaurantu Minařík


Jakékoliv rady, připomínky či návrhy na spolupráci posílejte na adresu organizacni.vybor@seznam.cz
© Organizační výbor