Odbojem a krásami Železných hor - 19. ročník dálkového pochodu

Datum konání:
  8.5.1993

Pořadatel:
  KČT TJ JISKRA Heřmanův Městec

Popis:
  Sraz účastníků byl v Sokolovně v Heřmanově Městci, start byl tamtéž a probíhal průběžně od 7 do 9 hodin. Cíl byl v restauraci "U Dymáků" v Heřmanově Městci do 17.30 hodin. Odměnou byl UPOMÍNKOVÝ LIST a bylo připraveno razítko akce.

  Trasy: pěší 8, 18, 28 a 50 km, cyklo - již není přesně známo, zda se vůbec cyklojízdy konaly

  Pro budoucí členy Organizačního výboru to byl historicky první pochod, který šli. Nebylo to pro ně jednoduché. Budoucí členové Organizačního výboru se při tomto pochodu setkali s novým fenoménem, tzv. bláznem. Toto setkání se již stalo legendou a další informace naleznete v zajímavostech. Stejně jako v obou předchozích ročnících šli budoucí členové trasu 50 km.

Zajímavosti:
Tato trasa byla nejpohodovější padesátka. Bylo nejméně puchýřů a účastníci byli nejméně unaveni.
Fenomén blázna - první setkání bylo ještě v Heřmanově Městci u rozcestníku, kde se ten hodný muž ptal kudy se půjde. Snažil se členům vysvětlit kudy on vyrazí ke Konopáči, oni se mu raději ani nesnažili vysvětlit, že ještě hned nepůjdou, protože dávají náskok první skupině. Blázen šel posléze svým směrem a vypadalo to, že už ho nikdo nikdy neuvidí. Potom mezi Míčovem a Lovětínem druhá stíhací skupina předstihla tu první a na oslavu úspěchu si koupila v Lovětínském kiosku tekutiny. Při odchodu z kiosku se ale potkali se starým známým bláznem. Nastal úprk k Podhradí s bláznem v patách. Jeden člen byl svlečený do půl těla a za jeho zády se ozývaly bláznovy rady, že si má dávat pozor na ozónovou díru a podobné. Oba členové nyní bláznem stíhané skupiny se blížili k Podhradí a dostali spásný nápad, ukrýt se na skálu Dívčí kámen. Tam se zlehka vydýchali a v domnění, že blázen pokračoval v cestě dál, se vraceli zpátky na silnici. Jenže to nejhorší je ještě čekalo. Blázen na ně zřejmě čekal a oslovil je na nejužším místě cesty k Dívčímu kameni. Byla to strašlivá situace, cesta zhruba metr široká, na jedné straně blázen a na druhé straně chřtán Lovětínské rokle. Blázen se zase snažil cosi říct, něco o jeho návštěvě zříceniny hradu Lichnice, ale bylo mu velice špatně rozumět. Členové se jen těžko vymluvili, že oni na Lichnici nepůjdou, odhodlaně ukončili rozhovor a rychle opustili to nebezpečné místo. Bylo to naposledy, kdy blázna viděli. Jestli skončil na dně rokle jako před ním mnoho statečných rytířů a nebo pokračoval dál, už asi nikdo nikdy nezjistí. V cíli se s ním nepotkali.

Obrázky:

Trasy pochodu Pamětní list

Trasy pochodu

Pamětní list


Jakékoliv rady, připomínky či návrhy na spolupráci posílejte na adresu organizacni.vybor@seznam.cz
© Organizační výbor