Soutěžní otázka č. 13

  Otázka:
Jak se jmenují zříceniny gotického hradu z 13. století?

  Odpověď:

Žumberk


Zřícenina hradu Žumberk leží na okraji stejnojmenné vesnice nedaleko Nasavrk. Středověký hrad pocházející už z konce 13.století leží na vyvýšeném pahorku, který nabízí výhled do blízkého kraje. Zříceniny jsou volně přístupné a jsou z jedné strany obklopeny borovicovým lesem. Množství skalisek a nedaleký kamenný lom dotvářejí romantickou krajinku okolo této památky. Tajemnou atmosféru tohoto místa navíc dodavá množství podzemních chodeb, které vedou do nitra zemně přímo z upatí mohutné kamenné stavby hradu. Díky masivním hřebenům okolních vrchů, není možné zahlédnout siluetu této mohutné zříceniny už z dálky, budete-li ale projíždět vesnicí, několik desítek metrů nad Vašimi hlavami již po staletí zdi tohoto hradu hlídají čas.

Historie a vývoj památky:
Hrad byl založen snad koncem 13. století, prvně zmíněn v roce 1318 jako Zunberg. Přestavěn renesančně nejspíš ve 2. polovině 16. století Václavem Zárubou z Hustířan; Zárubům patřil až do roku 1694, zpustl teprve během 18. století.
V jižní části zříceniny dvoukřídlého patrového paláce se zbytky sgrafitové rustiky, k němu se na severu připojují části hradeb; sv. část hradu zničena stavbou zemního vodojemu. Hrad obklopují zbytky parkánu; vyjma příkré západní strany je opevněn příkopem a zčásti i valem. Ze severního příkopu vede chodba do sklepů pode dvorem.

  Obrázky:


Jakékoliv rady, připomínky či návrhy na spolupráci posílejte na adresu organizacni.vybor@seznam.cz
© Organizační výbor